Ideacompany IdeaCompany
IdeaCompany
IdeaCompany
IdeaCompany
IdeaCompany
IdeaCompany
3
3 3 3
 

Ideeën en verwonderingen van Marijke

Ik kijk om me heen en ik zie.. (ook bedoeld als Voice of a Customer)

Commerciële ondersteuning voor goede ideeën

Sunday, June 17, 2007

Ik zie, ik zie regelmatig mensen ploeteren. Mensen met een goed idee, maar zonder commercieel inzicht.
Ik zag voorbeelden in de Nederlandse afleveringen van het programma
Dragons' Den (KRO). Kandidaten met een goed idee voor een nieuw product of dienst en een behoefte aan geld konden tijdens dit TV-programma hun idee presenteren aan vijf investeerders. Wie dat goed deed en de investeerders mee kreeg, kreeg daadwerkelijk de financiële middelen. Maar wat waren de meeste kandidaten slecht! Je zag hoe belangrijk het is om naast een goed idee ook een goede presentatie te kunnen houden en een commercieel en ondernemende houding te laten zien. Dikwijl werd er teruggekoppeld: "leuk idee, maar ik mis in jou het commerciële inzicht en dus wil ik niet investeren". En dat is jammer van het potentieel goede idee. En er lopen veel mensen met (goede) ideeën rond die dat commercële aspect niet in zich hebben en dus gebaat zouden zijn bij ondersteuning van een commercieel iemand, tijdelijk of structureel. Ik kom deze mensen met ideeën, maar zonder enig marktbesef in mijn werk ook regelmatig in mijn eigen werk tegen.

Welke mogelijkheden heeft zo iemand nu?

1. Hij kan overal gratis testjes en advies krijgen.
Gilde, New Venture, STEW, SenterNovem, De Starterspas, de KvK en Blue Tree bieden ze. Of boeken als de Uitvindersgids en Ik heb een goed idee. Wat nu?.
Maar met het advies "Doe eerst een marktonderzoek" kan zo iemand weinig. "Ja, bedankt, maar hoe dan?" Iemand die daar niet bedreven in is, ziet daar als een berg tegen op en zal het steeds voor zich uit schuiven, terwijl een bedreven marketeer dat zo opzet en uitvoert.

2. Hij kan langs diverse loketten om aan geld te komen, zoals familie, de bank en informal investors. Maar hij heeft soms alleen een marketeer met hoofd én handen nodig, lang niet altijd geld. De investeerders leveren ook vaak wel commerciële kennis, maar dan als nevenproduct van de financiële investering, niet als hoofdproduct.

3. Hij kan een bevriend iemand om hulp vragen. Maar niet iedereen heeft zo'n marketeer in zijn kennissenkring en niet elke bevriende marketeer heeft er zin in.


4. Hij kan een stagiair inhuren. Maar als je nog niet echt begonnen bent met je bedrijf, mag dat niet. En kan zo iemand de stagiair wel aansturen en iets leren als ie er zelf geen verstand van heeft?

5. Hij kan een marketingadviseur inhuren. Er zijn enkele adviesbureau's die zich vooral op (techno)starters richten, maar zij willen wel gewoon geld voor hun besteedde uren. De
Innovatiemakelaar, DMS en Solutions MKB bijvoorbeeld.

Het zou leuk en vernieuwend zijn als die adviseur zijn expertise zou investeren in het idee en dus een % van de onderneming zou krijgen i.p.v. van een betaalde factuur.
Dok5 participeert soms wel in zijn klant.

Het zou ook leuk en vernieuwend zijn als deze commerciële marketingadviseur zijn factuur pas een jaar later zou sturen ("Nu advies krijgen, volgend jaar pas betalen!" is in de consumentenwereld een zeer bekend fenomeen). Zeer sympathiek, maar toch ook gewoon zakelijk.

6. Hij kan zijn idee láten ontwikkelen door een idee-ontwikkelbedrijf.
De goede ideeënfabriek of Lara-inventing zijn zulke bedrijven. Maar niet iedereen wil zijn kindje (deels) afstaan. Soms wil je het gewoon zelf doen, maar (tijdelijk) samen met iemand.

De marketeers
Ik zie in de marketingwereld twee typen marketeer: de ene is marketeer in loondienst, de ander is freelancer, maar verdient zijn geld nog steeds bij bestaande bedrijven. Het marketingvak uitoefenen voor een uitvinder/startende ondernemer is, denk ik, een hele leuke derde vorm van het marketingvak bedrijven en voor veel (loondienst)marketeers een leuke klus voor erbij. Het zal dan waarschijnlijk in ruil zijn voor iets anders dan geld op korte termijn, maar dat is marketeers ook niet vreemd. Barterdeals met gesloten beurs komen in marketingland veel voor en ook om niet wordt er marketing bedreven. Via La Luz, bijvoorbeeld, gaan marketeers in hun vrije tijd voor goede doelen aan de slag. Maar een startende ondernemer is geen goed doel...

Daarom zie ik het volgende voor me: een site waar vraag en aanbod ten aanzien van tijdelijke marketingklussen bij elkaar komen. Ondernemers stellen zich daar uitgebreid voor zonder hun idee meteen weg te geven.
Een foto, een verhaal, misschien een filmpje. Gewoon afkijken van de serieuze datingsites.

En marketeers met een beetje tijd over, in between jobs, met zwangerschapsverlof, op sabbatical, op zoek naar meer bezieling, met specifieke affiniteit voor een specifiek gebied waarin ze zelf niet werkzaam zijn of marketeers met ondernemerszin vullen ook hun profiel in en bieden zich aan, op hun voorwaarden. Bijvoorbeeld: ik wil alleen bloemisten helpen, ik wil alleen vrouwen helpen, ik wil alleen ondernemers in mijn stad helpen, ik wil alleen in juli 2007 iets doen.
Diverse smaken beloningsmodellen staan er al uitgewerkt en kunnen onderdeel zijn van de matchmaking.
Het wordt dus een marktplaats voor investeringen in tijd en expertise in plaats van kapitaal. Ik denk dat heel wat loondienst-marketeers het hardstikke leuk zouden vinden. Een poosje naast een ondernemer staan, een beetje mee ondernemen en bij succes er op termijn nog financieel voordeel bij hebben ook.
Er is nu nergens een plek op internet waar je een dergelijk iemand kan vinden.
Op zoek naar businesspartners stuitte ik of op investeringsvragen of op teksten als

"Wegens het opzetten van een nieuw bedrijf ben ik voor mijn huidige succesvolle marketing business (potentie de grootste in Europa) op zoek naar een enthousiaste en gemotiveerde compagnon m/v. Verwachte inkomsten eind dit jaar circa 150.000 euro. Reacties zonder motivatie en cv worden niet beantwoord."
Deze advertentie was te lezen op de veel te brede site Nationale Markt en gaat waarschijnlijk over en vorm van netwerkmarketing (pyramidebedrijven).

Het is een beetje NeBIB, Zopa en Kiva, maar dan voor expertise i.p.v. geld.
Een beetje als Stageplaza, maar dan voor professionals
Een soort ontwikkelingssamenwerking, maar dan in eigen land en gericht op ondernemers.


Marktgerichte ontwikkelingssamenwerking, dat klinkt alsof Den Haag er een subsidie voor heeft ;-)

Zie jij iets in dit idee? Laat dan een reactie achter.

 
3 3 3